Strefa czasowa w Maroko i obliczanie godziny. Maroko znajduje się w strefie całorocznej, czyli takiej która nie jest objęta zmianami czasu na letni i zimowy.

Strefa czasowa w Maroko

Maroko znajduje się w strefie całorocznej, czyli takiej która nie jest objęta zmianami czasu na letni i zimowy. Kraj położony jest w strefie południka zero, od którego w kierunku zachodnim oraz wschodnim odejmuje bądź dodaje się określoną liczbę godzin. 

Zmiana czasu w Maroku

Różnica czasu w Maroku i Polsce

Maroko leży w strefie czasowej GMT (Greenwich Mean Time) +0, co oznacza, że jest tam tyle samo czasu co w Wielkiej Brytanii. Różnica między Marokiem a Polską wynosi więc 1 godzinę, kiedy w Polsce jest letni czas i 2 godziny, kiedy jest tam czas standardowy.

Zmiana czasu letniego i standardowego

Maroko, podobnie jak większość krajów europejskich, stosuje zmianę czasu letniego i standardowego. Czas letni w Maroku trwa od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października. W czasie letnim w Maroku jest 1 godzina więcej niż w Polsce.

Strefa czasowa w Maroko – czas letni

Chociaż w Maroko tego typu zmiany nie są kompletnie brane pod uwagę, to jednak wybierając się na wczasy do Północno-Zachodniej Afryki warto jest zapamiętać pewne zależności związane ze zmianą czasu. W momencie zmiany czasu w Polsce na czas letni (zmiany dokonuje się zawsze w ostatni weekend marca), należy po stanięciu na marokańskiej ziemi pamiętać o cofnięciu zegara aż o dwie godziny. 

Strefa czasowa w Maroko – czas zimowy

Po przejściu na czas zimowy, którego dokonuje się z soboty na niedzielę, przypadającą w ostatni weekend października czas w Polsce, należy cofnąć o jedną godzinę. Tym samym o jedną godzinę Polacy zbliżają się do czasu panującego w Maroku. Dlatego też przebywając w Maroku w trakcie panowania czasu zimowego trzeba cofnąć zegar już tylko o jedną godzinę. 

Zmiana czasu na letni lub zimowy, a problemy z podróżowaniem

Jak to wpływa na turystów?

Sezonowe zmiany czasu odbywają się w kilkudziesięciu krajach, dlatego zarówno przewoźnicy kolejowi jak i porty lotnicze są do tego faktu doskonale przygotowani. Aby nie robić niepotrzebnego zamieszania wśród podróżnych, najczęściej przewoźnicy tego typu środków transportu decydują się na brak połączeń w tym czasie. Uniknąć dzięki temu można wiele nieporozumień, a także błędów w zarządzaniu transportem, szczególnie lotniczym. Dlatego też podróżni nie powinni za bardzo przejmować się zmianą czasu, bo najczęściej jest ten moment kompletnie wyjęty z rozkładu lotów i rozkładu pociągów. 

Dla turystów z Polski ważne jest, aby pamiętać o różnicy czasu i dostosować swój harmonogram podróży. Może to mieć wpływ na rozkład lotów i innych planów związanych z podróżą. Dla turystów, którzy przylatują z krajów, w których nie stosuje się zmiany czasu, może być trudne dostosowanie się do nowych godzin. Dlatego ważne jest, aby być przygotowanym i znać aktualną różnicę czasową.

Podsumowanie

W Maroku obowiązuje różnica czasu w stosunku do Polski, która wynosi 1 lub 2 godziny w zależności od tego, czy jest tam czas standardowy, czy letni. Dla turystów ważne jest, aby pamiętać o tej różnicy i dostosować swój harmonogram podróży, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.