Jaka pogoda jest w Tunezji w styczniu? Temperatury powietrza i wody. Co ze sobą zabrać?

Jaki klimat przeważa w styczniu w Tunezji? Czy do tunezyjskich kurortów warto wybrać się w tym czasie? Wszystko o temperaturach w dzień, w morzu, a także o klimacie w styczniu w Tunezji.

Tunezja jest tak piękna i fascynująca, że warto ją odwiedzić o każdej praktycznie porze roku. Temperatury powietrza są przez cały rok stosunkowo wysokie, zatem bez problemu można jechać nawet w styczniu. Pogoda w poszczególnych regionach Tunezji różni się nieznacznie, zatem najlepiej przed wyjazdem sprawdzić dokładne prognozy dla regionu w który się wybieramy.

Nie tylko architektura czy krajobraz Tunezji jest zróżnicowany, także klimat dzieli Tunezję na dwa obszary. Od północy wraz z powiewem morskiej bryzy przeważa klimat podzwrotnikowy, a od południa zwrotnikowy, bardziej suchy, jak piasek Sahary. Temperatury w poszczególnych miejscowościach nieznacznie różnią się od siebie, choć przeważnie dotyczy to maksymalnie dwóch, trzech stopni Celsjusza w ciągu dnia. W styczniu więc, zarówno na Saharze jak i nad brzegiem morza jest znacznie chłodniej, niż w gorącym, tunezyjskim lecie.

Tunezja- pogoda w styczniu.

Styczeń w Tunezji przywita nas dość wysokimi temperaturami jak na tę porę roku, zwłaszcza w porównaniu z temperaturami, które w styczniu mamy w Polsce. Temperatury powietrza wynoszą około 17° C w dzień i około 6° C w nocy. Pamiętajmy o tym, że w rejonach górskich i na Saharze może być o wiele chłodniej, z tym że na Saharze temperatura spada bardzo mocno w nocy. Temperatura wody w styczniu w Tunezji wynosi średnio 12° C, zatem nie można korzystać z kąpieli morskich.

Wakacje w styczniu

Z pewnością styczniowe temperatury w tunezyjskich kurortach są przyjemniejsze jak w Polsce i utrzymują się powyżej zera. Jednakże średnia temperatura waha się pomiędzy 11 a 13 stopni Celsjusza, co zdecydowanie jest zbyt mało, by planować urlop z kąpielami w morzu czy opalaniem się na słońcu. Styczeń jest też dość ponurym miesiącem, ze względu na znaczą ilość zachmurzeń i częstych opadów deszczów, warto więc w bagażu mieć parasolkę czy kurtkę przeciwdeszczową, a z pewnością w przypadku całodniowego zwiedzania ciepłe ubranie. Taka temperatura jednakże sprzyja właśnie zwiedzaniu i poznawaniu islamskiej kultury, a ponadto jest swoistą ucieczką od zgiełku i natłoku turystów. Kurorty i miejscowości wypoczynkowe są otwarte przez cały rok, w styczniu funkcjonują kryte baseny, pola golfowe, czy bardzo dobrze organizowane wycieczki po całej Tunezji.

Co ze sobą zabrać?

Jadąc do Tunezji w styczniu należy zabrać ze sobą zarówno lżejsze ubrania jak i te cieplejsze. Pamiętajmy, że gdy nawet w dzień przywita nas słońce i będzie można spacerować tylko w sweterku, to nocą będzie o wiele chłodniej i podczas spacerów możemy zmarznąć. Jeżeli planujemy wyprawę na Saharę, to musimy również zabrać bardzo ciepłą odzież, gdyż noce bywają tam naprawdę bardzo zimne i temperatura często spada nawet poniżej zera.