Jaką walutę zabrać ze sobą do Bułgarii? Przepisy celne i wysokość wwożonej gotówki. Waluta w Bułgarii, gdzie wymienić walutę, Gdzie kupić bułgarską walutę?, leva, kantory walut w Bułgarii, kurs wymiany do euro, na co uważać przy wymianie waluty?

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lewa, której równowartość to 100 stotinek. Ponadto należy pamiętać o tym, że kurs bułgarskiego lewa w stosunku do euro jest niezmienny. Oznacza to, że zawsze za 1 EUR dostaniemy 1, 95 BGN( lewa).  Pamiętajmy o tej zasadzie, gdy będziemy się zastanawiać jaką walutę zabrać ze sobą na urlop. A w praktyce co jest dla Polaków najlepsze?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Wspomnieliśmy już o niezmienności euro do lewa bułgarskiego. Niektórzy jednak mimo tego będą się zastanawiać czy warto w Polsce kupować euro, czy dopiero na miejscu. Czy może za złotówki kupimy lewy? Pytania praktycznie piętrzą się jedno za drugim, zatem co wybrać? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, co jest opłacalne, bo o to w głównej mierze zawsze chodzi w pytaniach o gotówkę. Pamiętajmy zatem o tym, że w Bułgarii ciężko wymienić będzie polskie pieniądze, podobnie zresztą jak w Polsce ciężko o lewy. Oczywiście w większych miastach znajdą się takie kantory, jednak polecamy jednak zakupić euro w Polsce i dopiero na miejscu wymieniać małymi kwotami na lewy. Nigdy nie wymieniajmy dużych kwot, gdyż nie wiadomo ile wydamy, a przecież nie bardzo się opłaca powtórnie ich wymieniać. Warto również pamiętać o tym, że bez problemu w Bułgarii zapłacimy kartą, oczywiście na koncie musimy mieć walutę w euro.

Przepisy celne.

Jadąc na wczasy do Bułgarii musimy pamiętać o ograniczeniach, które dotyczą również wwożonej gotówki. Pamiętajmy zatem o tym, że możemy wwieźć nie więcej niż równowartość 10000 BGN, jeżeli chcemy więcej, to koniecznie musimy mieć zezwolenie od bułgarskiego Banku Narodowego. O szczegóły trzeba pytać jeszcze przed wyjazdem w ambasadzie.

Kantory w Bułgarii.

W Bułgarii jest wiele miejsc, gdzie można wymienić walutę, i nie powinniśmy napotkać kłopotu ze znalezieniem takiego, który proponuje dobry kurs. Niezbyt korzystne kursy oferują punkty wymiany w dużych hotelach. Nie należy wymieniać pieniędzy na ulicy. Jeśli jedziemy do małej miejscowości turystycznej, wskazane jest zaopatrzyć się w większą ilość lewów i należy unikać płacenia w zachodniej walucie.Kantory w miejscowościach nadmorskich są praktycznie na każdym kroku, należy jednak uważać z ich wyborem.Sporo z nich oferuje dwie ceny zakupu i sprzedaży waluty – dla transakcji do określonej wysokości i powyżej tego poziomu.

Bulgaria Money

Na co uważać przy wymianie waluty w kantorach?

Ambasada RP w Sofii zaleca zachowanie szczególnej ostrożności wymieniając walutę w kantorach. Odnotowuje się częste przypadki wypłacania kwot niższych, niż to wynika z podanego przed kantorami kursu (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję.

Z wpisu na forum:
UWAGA: na kantory wymiany walut, oszukują. Na chodniku inna cena a w środku inna o wiele niższa. Tłumaczą, ze tam to cena sprzedaży, tylko kto kupuje euro w takiej miejscowości?, i oczywiście transakcji już anulować nie można.