Warna, Bułgaria.

Warna (bułg. Варна) – miasto w Bułgarii, port nad Morzem Czarnym. Ma 312 tys. mieszkańców (dane z 2006r.). Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie). Polska posiada tam konsulat generalny.

Port lotniczy, Warna.

Port doskonale spełnia swoją funkcję, jaką jest przystanek w podróży wakacyjnej. Lotnisko jest wykorzystywane przede wszystkim przez tanie linie lotnicze i linie czarterowe. W związku z dogodnym położeniem i doskonałym dostępem dla turystów do Varny i chociażby Złotych Piasków,najpopularniejszego kurortu bułgarskiego.

Kurort Varna w Bułgarii.

Warna to wspaniały kurort, w którym można zakosztować nie tylko wspaniałych, morskich kąpieli i innych plażowych atrakcji, ale również zapoznać się z kulturą Bułgarów. Warna jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy przebywają na urlopie w leżących nieopodal Złotych Piaskach.

Zabytki Warny.

Warna – położenie nad Morzem Czarnym sprawiło, że był to wspaniała twierdza wojenna. W 1444 roku polsko-węgierski król – Władysław II Warneńczyk poległ w Warnie w wyniku bitwy podczas krucjaty przeciwko Turkom. Turyści tłumnie przybywają do Warny, aby zobaczyć słynne pole bitewne i symboliczne mauzoleum Władysława II Warneńczyka, znajdujące się na północny zachód o centrum Warny.

Będąc w Warnie warto zobaczyć także pozostałości budowli rzymskich, zachowane fundamenty bazylik pochodzących jeszcze z V i VII wieku, resztki fortyfikacji z czasów bizantyjskich z VI wieku, zabytki architektury z czasów podboju tureckiego oraz Katedralną Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, stojącą w samym centrum Warny, na placu Metropolita Simeon. Cerkiew z założenia miała być swoistym symbolem wdzięczności narodu bułgarskiego dla Rosji za wyzwolenie z okupacji tureckiej. Świątynia zbudowana jest w stylu neobizantyjskim i zachwyca wspaniałymi, złotymi kopułami.

Więcej …

Zwiedzanie Warny, Bułgaria

Jeśli masz ograniczony budżet, Warna to świetne miejsce na pobyt. Miasto znajduje się w pobliżu plaż Złotych Piasków, St. Konstantin i Albena. Jest to miasto portowe nad Morzem Czarnym, w którym znajduje się liczące 6000 lat „Złoto Warny” – tracka biżuteria. Ten starożytny artefakt można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym, znajdującym się w centrum portu. Nadmorska promenada i Primorski Park przodem do wody.

Miasto jest także domem dla dużej społeczności żydowskiej, chociaż większość ludności to Bułgarzy. Drugą co do wielkości grupą są Turcy, aw 2009 r. Rosjanie mogli mieć przewagę liczebną wśród etnicznych Bułgarów. Są to nowi imigranci, którzy nie otrzymali jeszcze obywatelstwa bułgarskiego. Oprócz tych nowych mieszkańców Warna ma również dużą populację emigrantów korporacyjnych i niedawnych imigrantów. Miasto jest także domem dla małej społeczności romskiej, która stanowi zaledwie jeden procent całej populacji i mieszka w trzech różnych dzielnicach.

  • W centrum miasta znajduje się Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która została zbudowana w 1864 roku dla upamiętnienia wyzwolenia Bułgarii spod Imperium Osmańskiego. Jej wnętrze wypełnione jest arcydziełami słynnej szkoły snycerskiej Debar. W mieście znajduje się również Klasztor Św. Konstantyna i Eleny, który znajduje się poza Warną na klifie z widokiem na morze.
  • Wizyta w Kamiennym Lesie Warny oczaruje Cię jego wyjątkowym krajobrazem. W regionie znajdują się jedne z największych kamiennych filarów w Europie, z najwyższymi osiągającymi siedem metrów. Te kolosalne filary są świadectwem dawnej populacji ludzkiej w regionie. Choć samo miasteczko jest urokliwe, poruszanie się po nim pieszo może być trudne, zwłaszcza w jego centralnej części. Bez względu na kondycję fizyczną należy nosić solidne buty, aby uniknąć upadku na twarz.
  • Jeśli chcesz poznać historyczne zabytki miasta, powinieneś poświęcić trochę czasu na wizytę w rzymskich łaźniach. Są popularnym miejscem spotkań z mieszkańcami. Zwiedzanie Ogrodu Morskiego powinno zająć co najmniej pół godziny, ale warto tu spędzić kilka godzin. Plaża jest pięknym miejscem na spędzenie wakacji z rodziną. Katedra, muzeum i akwarium znajdują się w odległości spaceru od centrum miasta.
  • Kolejną atrakcją, którą trzeba zobaczyć, jest 850-dekarowy ogród morski. Jego charakterystyczna architektura i ogród to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego, kto wybiera się do miasta. Ruiny cerkwi greckokatolickiej to idealne miejsce dla rodziny. Ruiny tego klasztoru znajdują się w chronionym obszarze w pobliżu morza. Jest to popularne miejsce wśród wczasowiczów. Możesz także odwiedzić pobliską górską wioskę Pleven, która znajduje się w pobliżu miasta.
  • Symbolem miasta jest Uniwersytecki Ogród Botaniczny. Znajduje się w mieście, to 850 dekarów bujnej zieleni. Zegar słoneczny przedstawiający lecącego łabędzia jest ulubionym miejscem tego regionu. Zegar słoneczny w ogrodzie morskim to piękne miejsce do siedzenia i podziwiania scenerii. W parku znajdują się miejsca do grillowania, stoły i ławki.

W mieście działa kilka uniwersytetów. To sprawia, że ​​Warna jest doskonałym miejscem do nauki dla studentów. Stopa bezrobocia w mieście wynosi 3,5%, a średnia pensja to 900 lv miesięcznie. W mieście jest wiele szkół i uczelni, w tym Uniwersytet Południowej Bułgarii. Uczelnia oferuje dyplomy z biznesu, administracji i turystyki. Niektóre programy są oferowane w języku angielskim, a niektóre w języku rosyjskim. To sprawia, że ​​Warna jest doskonałym miejscem do jednoczesnej nauki i pracy.

Centrum miasta jest otoczone wielowiekową zabudową, z których część jest dobrze zachowana. Inne się kruszą. Możesz wybrać się w rejs statkiem lub pospacerować po plaży. Oprócz zabytków, można odwiedzić Ogród Morski na piknik lub lody. Istnieje wiele kawiarni i ławek z widokiem na morze, a także alejki do spacerów.

Jeśli szukasz wyjątkowej pamiątki, pokochasz sklepy na bulwarze Knyaz Boris. Znajdziesz wiele sklepów, które oferują produkty produkowane lokalnie. Wypróbuj Biofresh, lokalną firmę kosmetyczną, z ekstraktem z róży i proszkiem diamentowym. Koniecznie trzeba zobaczyć miejskie termy rzymskie, które zostały zbudowane w II wieku. Te starożytne łaźnie należą do największych na Bałkanach iw Europie.