Przydatne informacje dla turystów. Już po przylocie do Maroka, można napotkać wielu chętnych do pomocy przy zaniesieniu bagażu, podwiezienia lub sprzedania napojów bądź jedzenia.

O czym warto wiedzieć zanim wybierzesz się na wakacje do Maroka?

Napiwki

Już po przylocie do Maroka, można napotkać wielu chętnych do pomocy przy zaniesieniu bagażu, podwiezienia lub sprzedania napojów bądź jedzenia. Takie osoby zazwyczaj później domagają się drobnego napiwku. Jeśli ktoś nie chce dać przysłowiowego dolara za pomoc, należy odmówić usługi. Kulturalnie jednak będzie uiścić napiwek po wizycie w kawiarni lub restauracji. Bakszysz powinien wynosić około 10-15% całego rachunku. 

Napoje i jedzenie

Nie należy spożywać zakupionej wody na targu. Tak samo zakazana do picia jest woda kranowa. Można ewentualnie napić się jej po przegotowaniu, jednak bezpieczniej jest kupić wodę mineralną w butelce. Wodą z kranu, także nie powinno się myć owoców i warzyw, tą czynność lepiej jest wykonać również wodą źródlaną. Po przyjeździe do Maroka, można spodziewać się problemów żołądkowych zwanych potocznie „Zemstą Faraona”. Dlatego dobrze jest zabrać ze sobą odpowiednie leki przeciwko biegunce. Dolegliwości w przeciągu kilku dni powinny minąć. W wielu hotelach panuje ogólny zakaz wnoszenia na teren placówki zakupionego na mieście jedzenia i napojów. Zatem przed wyjazdem należy zorientować się dokładnie co do zasad hotelu, w którym będzie się zakwaterowanym. I czy bardziej będzie opłacać się wykupienie wycieczki Al Inclusive.

Religia

Islam jest jedną z najbardziej rygorystycznych religii na świecie. Nie należy zadzierać z tamtejsza kulturą, trzeba zachowywać szacunek do tamtejszej kultury i obyczajów, bez względów na osobiste światopoglądy. W końcu to my jesteśmy u nich gośćmi i należy przyjąć zasady gospodarza. Nietaktem będzie wejście do meczetu jeśli jest się innego wyznania. Niektóre meczety są otwarte dla turystów, jednak to nie znaczy, że można w nich zachowywać się bardzo swobodnie. Obowiązuje strój przykrywający ramiona oraz nogi. Z reguły istnieje całkowity zakaz robienia zdjęć. 

Zakupy

W Maroko jak w innych krajach Północnej Afryki istnieje zwyczaj targowania się. Należy opanować tą umiejętność, inaczej można za wiele przedmiotów mocno przepłacić. Jeśli przebywa się w Maroku podczas ramadanu, na zakupy opłaca się chodzić wieczorami, ponieważ dopiero wtedy muzułmanie otwierają sklepy. 

Pamiątki

Kupowanie pamiątek jest praktycznie nieodłączną częścią każdej podróży. Szczególnie przebywając na wczasach na Marokańskim Wybrzeżu, wielu turystów chciałoby zabrać ze sobą naturalną pamiątkę z Morza lub z Atlantyku. Jest to surowo zabronione, z plaży nie może zostać zabrana ani jedna muszla. Można z tego powodu zostać zatrzymanym na lotnisku podczas odprawy celnej i zostać przez ten postępek surowo ukaranym.