Cypr, a raj podatkowy
Cypr przez przedsiębiorców jest określany jako raj podatkowy.
Aby zrozumieć to pojęcie, trzeba nieco podszkolić się w faktach dotyczących gospodarki Cypru. Mianowicie, Cypr należy do listy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która cechuje się tym, że państwa te posiadają całkowitą poufność związaną z podatkami, a także nie mogą się tutaj wyjawić żadne dane bankowe czy nawet handlowe.
Tym bardziej, że wraz z wejściem Cypru do Unii Europejskiej zniesione zostały jakiekolwiek ograniczenia w zakładaniu przedsiębiorstw na terenie wyspy przez inne kraje europejskie.
Jak wygląda zakładanie firmy na Cyprze?
Jeśli ktoś ma ochotę założyć firmę na Cyprze może być spokojny, ponieważ jest to całkiem prosta sprawa.
Mało skomplikowane formalności, zdecydowanie przychylniejsze niż w Polsce wielu naszym rodakom, którzy wykazali się spora intuicją i sprytem pozwoliło naprawdę rozwinąć skrzydła w swoich biznesach.
Zatem pierwsza formalność jaka staje na drodze przyszłym przedsiębiorstwom jest zaakceptowanie nazwy firmy przez Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Turystyki.
Kolejnym krokiem po pozytywnym zatwierdzeniu wniosku jest rejestracja działalności gospodarczej. Można to zrobić optymalnie bezpośrednio przebywając na Cyprze, bądź jeśli zajdzie taka potrzeba zdalnie. Wtedy jednak trzeba wynająć cypryjskiego prawnika do sprawowania pieczy nad wszystkimi dokumentami.
Wszelkie dokumenty można składać zarówno w języku greckim jak i języku angielskim co jest dużym ułatwieniem dla międzynarodowych inwestorów.
Firma na Cyprze – czy to się opłaca?
Mimo, że pewne cechy funkcjonowania firmy na Cyprze są bardzo atrakcyjne, to jednak trzeba się bardzo mocno zastanowić nad faktem, czy aby na pewno jest sens podejmować decyzję o przeniesieniu lub założeniu działalności gospodarczej właśnie tam.
Na to proste pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, tak samo jak nie ma jednego typu działalności gospodarczej i jednego charakteru człowieka. Osoba w pełni kompetentna, znająca wszelkie przepisy prawne obowiązujące na Cyprze, a także współpracująca z tamtejszymi prawnikami oraz innymi specjalistami, może rzeczywiście odnieść spory sukces i większe zarobki niż w Polsce.
Jednak jeśli ktoś chce liczyć tylko i wyłącznie na swoje szczęście i kieruje się podstawowymi danymi, może niestety liczyć się z tym, iż zamysł z otworzeniem, a bardziej utrzymaniem firmy na wyspie będzie graniczyło z cudem, a raczej skazane jest wręcz na niepowodzenie.