Tunezja jest pięknym krajem, zwłaszcza, jeśli poznamy ją na własną rękę. Jak zwiedzić? Jak wypożyczyć samochód, czy może korzystniej jest przyjechać własnym.

Tunezja jest tak pięknym, zróżnicowanym pod względem architektury i kultury krajem, z nutką orientu, starych budowli arabskich i modernistycznych lokali, że z pewnością warto zobaczyć wiele więcej, niż oferują wycieczki fakultatywne czy turystyczny kurort. Własnym czy wypożyczonym samochodem z pewnością zobaczymy Tunezję, jakiej nie opisują przewodniki i jakiej jeszcze dotąd nie znamy.

Wypożyczamy samochód w Tunezji

Ze względu na długą podróż, najlepiej do Tunezji dostać się standardowo samolotem, a na miejscu wypożyczyć samochód.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim nie wypożyczamy samochodu w pierwszej wypożyczalni, znajdującej się najbliżej hotelu. Warto przejrzeć kilka ofert i zdecydowanie negocjować własne stawki. Istnieje zawsze możliwość wypożyczenia samochodu w hotelu, ale tutaj płacimy dodatkowo marżę za pośrednika. Umowę spisuje się w języku francuskim, a w zastaw musimy zostawić najczęściej paszport i pieniądze, albo numer karty kredytowej.

Zanim odjedziemy, auto należy dokładnie obejrzeć, ponieważ, po powrocie auto jest dokładnie oglądane i jeśli coś inne zostało zaznaczone, to wypożyczalnia za zniszczenia naliczy słone opłaty, albo nie odda zaliczki. Wszelkie rysy czy uszkodzenia, muszą zostać wpisane w umowie.

Często wypożyczalnie mają limity kilometrowe, około 400 km na dobę, warto o to dopytać, bo w przypadku przekroczenia, musimy za każdy dodatkowy kilometr płacić według ustawowego cennika.

Jazda po Tunezji i tankowanie paliwa

Wbrew krążącym opiniom, w Tunezji nie jeździ się wcale gorzej, jak w zakorkowanych, większych miastach. Trzeba być ostrożnym, ponieważ kierowcy lubią się trzymać zderzaków, a przechodnie nie mają dla siebie wyznaczonego miejsca, chodzą więc gdzie chcą. Dodatkowo parkingi są wszędzie, a więc jadąc trzeba zwracać uwagę na stojące samochody. Najważniejszym narzędziem w samochodzie jest klakson, którym kierowcy ostrzegają się wzajemnie, warto więc go używać w każdej awaryjnej sytuacji. Drogi natomiast w Tunezji są bardzo dobrze oznaczone, z aktualną mapą, dojedziemy więc do każdego zakątku. Tankując nie wysiadamy z auta, a nie znając języka, wystarczy przy podaniu kluczyka, dać odliczone pieniądze na paliwo.

Wyjazd z Polski samochodem?

To dopiero przygoda, własnym samochodem zwiedzać afrykańskie przylądki, pustynie i arabskie krainy. Pomysł z pewnością nie jest aż tak bardzo szalony, należy jednak być ostrożnym, pilnować samochodu, a także nastawić się na pełną przygód, ciekawych krajobrazów i nowych miejsc podróż. Dotarcie nie jest tak skomplikowane, z Włoch, dokładnie z Trapani na Sycylii odchodzi prom do samego Tunisu, gdzie jest miejsce także na samochody. Warto w internecie znaleźć miejsca kempingowe, czy lokalne, małe hoteliki, gdzie nawet w sezonie wakacyjnym możliwa będzie rezerwacja pojedynczych noclegów.

Co warto zwiedzić?

Podczas zwiedzania samochodem warto odwiedzić:

  • Sousse, jak jedne z piękniejszych miast Tunezji. Tam warto się zatrzymać nawet na dwa dni,
  • El Jem, gdzie obowiązkowym punktem zwiedzania są ruiny okazałego amfiteatru,
  • Douz, prowadzące na Saharę, która poznać można na grzbiecie wielbłąda,
  • Tozeur, z wielkim i egzotycznym ogrodem botanicznym,
  • Tamerza, gdzie oczom naszym ukażą się cudowne tunezyjskie krajobrazy, z największym wodospadem w Tunezji, na pustyni,
  • Kairouan – najstarsze afrykańskie miasto, gdzie zwiedzić można największy meczet,
  • Tunis – Stolice Tunezji z wszystkimi jej zabytkami starych arabskich dzielnic, meczetami i pięknymi alejkami, i leżące niedaleko pozostałości po starożytnej Kartaginie.