Reklama
Strona główna Tunezja Zwiedzanie Tunezji na własną rękę, samochodem – wypożyczalnie, porady, bezpieczeństwo

Zwiedzanie Tunezji na własną rękę, samochodem – wypożyczalnie, porady, bezpieczeństwo

Tunezja jest pięknym krajem, zwłaszcza, jeśli poznamy ją na własną rękę. Jak zwiedzić? Jak wypożyczyć samochód, czy może korzystniej jest przyjechać własnym.

351

Tunezja jest pięknym krajem, zwłaszcza, jeśli poznamy ją na własną rękę. Jak zwiedzić? Jak wypożyczyć samochód, czy może korzystniej jest przyjechać własnym.

Tunezja jest tak pięknym, zróżnicowanym pod względem architektury i kultury krajem, z nutką orientu, starych budowli arabskich i modernistycznych lokali, że z pewnością warto zobaczyć wiele więcej, niż oferują wycieczki fakultatywne czy turystyczny kurort. Własnym czy wypożyczonym samochodem z pewnością zobaczymy Tunezję, jakiej nie opisują przewodniki i jakiej jeszcze dotąd nie znamy.

Wypożyczamy samochód w Tunezji

Ze względu na długą podróż, najlepiej do Tunezji dostać się standardowo samolotem, a na miejscu wypożyczyć samochód.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim nie wypożyczamy samochodu w pierwszej wypożyczalni, znajdującej się najbliżej hotelu. Warto przejrzeć kilka ofert i zdecydowanie negocjować własne stawki. Istnieje zawsze możliwość wypożyczenia samochodu w hotelu, ale tutaj płacimy dodatkowo marżę za pośrednika. Umowę spisuje się w języku francuskim, a w zastaw musimy zostawić najczęściej paszport i pieniądze, albo numer karty kredytowej.

Zanim odjedziemy, auto należy dokładnie obejrzeć, ponieważ, po powrocie auto jest dokładnie oglądane i jeśli coś inne zostało zaznaczone, to wypożyczalnia za zniszczenia naliczy słone opłaty, albo nie odda zaliczki. Wszelkie rysy czy uszkodzenia, muszą zostać wpisane w umowie.

Często wypożyczalnie mają limity kilometrowe, około 400 km na dobę, warto o to dopytać, bo w przypadku przekroczenia, musimy za każdy dodatkowy kilometr płacić według ustawowego cennika.

Jazda po Tunezji i tankowanie paliwa

Wbrew krążącym opiniom, w Tunezji nie jeździ się wcale gorzej, jak w zakorkowanych, większych miastach. Trzeba być ostrożnym, ponieważ kierowcy lubią się trzymać zderzaków, a przechodnie nie mają dla siebie wyznaczonego miejsca, chodzą więc gdzie chcą. Dodatkowo parkingi są wszędzie, a więc jadąc trzeba zwracać uwagę na stojące samochody. Najważniejszym narzędziem w samochodzie jest klakson, którym kierowcy ostrzegają się wzajemnie, warto więc go używać w każdej awaryjnej sytuacji. Drogi natomiast w Tunezji są bardzo dobrze oznaczone, z aktualną mapą, dojedziemy więc do każdego zakątku. Tankując nie wysiadamy z auta, a nie znając języka, wystarczy przy podaniu kluczyka, dać odliczone pieniądze na paliwo.

Wyjazd z Polski samochodem?

To dopiero przygoda, własnym samochodem zwiedzać afrykańskie przylądki, pustynie i arabskie krainy. Pomysł z pewnością nie jest aż tak bardzo szalony, należy jednak być ostrożnym, pilnować samochodu, a także nastawić się na pełną przygód, ciekawych krajobrazów i nowych miejsc podróż. Dotarcie nie jest tak skomplikowane, z Włoch, dokładnie z Trapani na Sycylii odchodzi prom do samego Tunisu, gdzie jest miejsce także na samochody. Warto w internecie znaleźć miejsca kempingowe, czy lokalne, małe hoteliki, gdzie nawet w sezonie wakacyjnym możliwa będzie rezerwacja pojedynczych noclegów.

Co warto zwiedzić?

Podczas zwiedzania samochodem warto odwiedzić:

  • Sousse, jak jedne z piękniejszych miast Tunezji. Tam warto się zatrzymać nawet na dwa dni,
  • El Jem, gdzie obowiązkowym punktem zwiedzania są ruiny okazałego amfiteatru,
  • Douz, prowadzące na Saharę, która poznać można na grzbiecie wielbłąda,
  • Tozeur, z wielkim i egzotycznym ogrodem botanicznym,
  • Tamerza, gdzie oczom naszym ukażą się cudowne tunezyjskie krajobrazy, z największym wodospadem w Tunezji, na pustyni,
  • Kairouan – najstarsze afrykańskie miasto, gdzie zwiedzić można największy meczet,
  • Tunis – Stolice Tunezji z wszystkimi jej zabytkami starych arabskich dzielnic, meczetami i pięknymi alejkami, i leżące niedaleko pozostałości po starożytnej Kartaginie.