Pod pojęciem dieta kryje się specyficzny system żywienia. Ma ona na celu, zmodyfikowanie przyjmowanych posiłków w taki sposób, by przyniosły one osobie ją stosującej określone efekty. Jadłospis jaki stosuje się w czasie określonej diety, pomaga w utracie lub utrzymaniu wagi. Może on mieć też na celu usprawnienie pracy danego organu. Przykładem tego typu jadłospisu jest ten, przeznaczony specjalnie dla osób mających problemy z wątrobą.
Dieta wątrobowa zaliczana jest do diet zalecanych ściśle przez lekarza. Stosuje się ją wówczas, gdy dana osoba uskarża się na problemy ze strony tego właśnie organu ale nie tylko. Najczęściej wymienianymi chorobami związanymi z wątrobą, w czasie których dieta wątrobowa jest niezbędnym elementem leczenia to: zapalenie wątroby, marskość, a także zakażenia pasożytnicze czy rak. Dieta wątrobowa znajduje też swoje zastosowanie w związku z chorobami: trzustki, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych.
Najważniejszym zaleceniem w czasie jej stosowania to całkowite odstawienie alkoholu. Menu tej diety obejmuje przede wszystkim te składniki pokarmowe, które są bogate w białko i węglowodany. W czasie jej stosowania ogranicza się za to tłuszcze oraz błonnik.
Dieta wątrobowa przewiduje dziennie do 6-ciu posiłków. Powinny one być niewielkie. Serwowane potrawy nie powinny być gorące a lekko ciepłe.
Menu tej diety opiera się głównie na potrawach gotowanych. Najlepiej jeśli będą to dania przygotowane na parze lub pieczone w folii bądź pergaminie. Dieta wątrobowa wymaga zwiększenia spożywania chudych produktów mlecznych. Zaleca się także spożywanie dużej ilości chudego twarogu. Z jadłospisu należy wyeliminować przede wszystkim potrawy ciężkostrawne oraz pikantne. Nie wolno też używać czosnku oraz cebuli jako dodatków czy przypraw. W czasie jej trwania można sięgać po takie składniki jak olej słonecznikowy oraz olej sojowy. Są one niegroźne dla chorej czy podrażnionej wątroby. Przykładowym posiłkiem, jaki można swobodnie spożywać to zupa jarzynowa w której podstawą jest kostka bulionowa oraz pokrojone w kostkę warzywa takie jak: ziemniaki, marchewka i pietruszka. Inną równie smaczną potrawą na słodko, może być ryż z jabłkami. W skład dania wchodzą: ryż, jabłka, cynamon, goździki, cukier.
W czasie stosowania diety, należy też spożywać takie pokarmy i składniki, które zawierają w sobie dużą dawkę witamin: E i C.
Autor: Tamara Rosłoń