Tunezja – położenie, ustrój, regiony i pogoda. Wszystkie praktyczne informacje o tym kraju.

Republika Tunezyjska jest państwem arabskim, leżącym a Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym, graniczącym z Algierią i Libią. Krajobraz Tunezji jest bardzo zróżnicowany i w części północnej oferuje tereny górzysto – leśne, a południowej bardziej płaskie ze słonymi jeziorami. Tunezja jest krajem muzułmańskim, dwa razy mniejszym od Polski, za to z długim, ciągnącym się na odcinku 1300 kilometrów wybrzeżem, z piaszczystymi, idealnymi na wypoczynek i urlop plażami. Stolicą Tunezji jest Tunis, a przeważająca religia – Islam.

Regiony Tunezji.

Wybrzeże Południowe obejmuje pas wybrzeża Morza Śródziemnego z wyspą Dżerbą. Wybrzeże Północne oferuje najlepsze plaże tunezyjskiego, pokryte miękkim, drobnym piaskiem, z otaczającymi je drzewami palmowymi. Rozciąga się na północnym brzegu Morza Śródziemnego. Tunezję Północną tworzą góry, znajduje się tam stolica Tunis. Tunezja Południowa to teren piaszczystej Sahary, z depresyjnym obszarem jeziora Chot El Jerid i Fijal.

Położenie geograficzne.

Pogoda, jak i krajobraz Tunezji są bardzo zróżnicowane, dzieje się tak za sprawą kilku wpływów klimatycznych, które rozciągają się nad krajem. Na wybrzeżu przeważa klimat śródziemnomorski, na północy zaś podzwrotnikowy, a na południu, uzależnionym od piasków Sahary, klimat jest zwrotnikowy, skrajnie suchy – kontynentalny. Podczas spacerów, jak i zwiedzania można rozkoszować się ciekawymi gatunkami przyrodniczymi. Znajdziemy tam plantacje palm daktylowych, piękne, zdobiące miejskie klony i kwietniki orchidee czy oleandry. Oprócz kolorowych, towarzyszących nam w każdych miejscu motyli, możemy podziwiać tez stada flamingów. Na terenie tego afrykańskiego kraju stworzono wiele Parków Narodowych i rezerwatów.

Drogi w Tunezji.

Tunezja oferuje kierowcom, jak i turystów ponad 29 000 kilometrów dróg samochodowych, utrzymanych w dobrym stanie. Autostrady są płatne, a opląty są uzależnione od długości trasy i obszaru Tunezji. Drogi są bardzo dobrze oznakowane, dozwolona prędkość w mieście wynosi 50 km/h, natomiast na drogach lokalnych 90 km/h, po autostradach natomiast możemy mknąć maksymalnie 110 km/h. Możemy się poruszać po drogach wypożyczonym lub własnym samochodem, posługując się polskim prawem jazdy, pod warunkiem, że mamy ukończone 21 lat, a prawo jazdy posiadamy minimum rok.

Informacje praktyczne:

Walutą Tunezji jest Dinar Tunezyjski (DT).

Przy wjeździe do kraju, na okres krótszy jak 90 dni, obywateli Polski nie obowiązują wizy.

Paszport musi być ważny dłużej jak trzy miesiące.

Zwiedzając Tunezję należy pamiętać o zasadach Islamu, a więc odpowiednim ubiorze, nie tylko w meczetach, ale także w miastach, a także zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Czas obowiązuje ten sam co w Polsce.