Bardzo dużą popularnością cieszą się w Turcji wycieczki fakultatywne. Jest to doskonała alternatywa dla ciągłych pobytów na plaży. Dla wielu turystów stanowi ona swego rodzaju odskocznię od takiej formy spędzania urlopu w Turcji, a jednocześnie daje możliwość poznania, choć odrobiny tureckiej historii i panującej w tym kraju kultury. Wycieczki fakultatywne można wykupić w lokalnych biurach podróży, a także u rezydentów, którzy stacjonują w hotelu, w którym przebywamy. Z doświadczenia osób, które były w Turcji i korzystały z tego typu wycieczek warto zdecydować się na ofertę lokalnych biur podróży. Okazuje się, że są one o wiele tańsze i zapewniają porównywalne do tych oferowanych przez rezydenta atrakcje. Ważną kwestią przy organizacji tego typu wyjazdów jest baza wypadowa, czyli miejsce, z którego rozpoczynamy naszą podróż. Polecić należy dwa, z których organizowana jest największa ilość wycieczek, do najodleglejszych nawet zakątków Turcji. Chodzi o Bodrum i Marmaris.

Baza wypadowa Bodrum.

Jeśli stacjonujemy w jednym z hoteli w Bodrum, świat wycieczek fakultatywnych stoi przed nami otworem. Z tego pięknego kurortu organizowany jest szereg wyjazdów tego typu. Najciekawsze propozycje to:

Efez – jednodniowy wyjazd, którego najważniejszym momentem jest zwiedzanie starożytnego miasta. W okolicy znajdują się ruiny po Świątyni Artemidy, która uznawana była w czasach antycznych za jeden z siedmiu cudów świata.

Pamukkale i Hierapolis – kolejna z jednodniowych propozycji. Pamukkale jest miejscem, do którego na przestrzeni roku przyjeżdżają największe rzesze turystów chcących zobaczyć wapienne tarasy wypełnione ciepłą, górską wodą. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W Hierapolis zwiedzanie starożytnego amfiteatru i wędrówki w okolicach licznych zabytkowych grobowców.

Dalyan i Kaunos – wycieczka do miejsca gdzie największą atrakcją są kąpiele błotne. Wyjazd nastawiony jest na obcowanie z naturą. W czasie rejsu statkiem można podziwiać np. miejsca lęgowe żółwi Caretta karetta.

Baza wpadowa Marmaris.

Marmaris to baza wypadowa na wycieczki zarówno bliższe jak i dalsze. Kilka z ofert tutejszych biur podróży wydaje się być bardzo ciekawych i godnych polecenia:

Muğli – jednodniowa wycieczka, podczas, której podziewać można przede wszystkim znakomitą zabytkową zabudowę miasta. Większość z budynków powstała w stylu otomańskim. W mieście zlokalizowano jeden z najbardziej osławionych targów. Warto przybyć tutaj choćby nawet ze względu na zakupy. Okazji jest bardzo wiele i za niewielkie pieniądze można nabyć coś naprawdę ładnego i zarazem cennego.

Fethiye – propozycja wyjazdu jednodniowego. Przy okazji zwiedzania zabytków Fethiye punktem dodatkowym jest odwiedzenie wioski Kaya. Jest ona opustoszała. Na turystach ogromne wrażenie robią ruiny domów, ogromna cisza i pustka, jaka emanuje z tego miejsca.

Wyprawy nurkowe – z reguły trwają one od 2 do 4 dni. Obszary do nurkowania w okolicach Turcji są bardzo piękne, a największą popularnością cieszą się rejsy na rafy koralowe.